Co to je? Jedná se o komplexní vzdělávací program, zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá školka pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.
Naše mateřská škola se do tohoto programu zapojila na počátku letošního roku. Školní jídelna a kuchyně se stávají plnohodnotnou součástí vzdělávání ve společenství dětí, rodičů, učitelů i kuchařek. Výchova ke zdraví se tak od prostého učení podle vzdělávacích plánů posouvá do reálného života jako výchova ke zdravému stravování a životnímu stylu.
Podmínky pro udělení certifikátu Skutečně zdravá škola mají tři úrovně: bronzovou, stříbrnou a zlatou. Každá úroveň obsahuje kritéria, která musí mateřská škola splnit. Tato kritéria jsou rozdělena do čtyř tématických okruhů: angažovanost a kultura stravování, kvalita jídla a místo jeho původu, vzdělávání o jídle a stravování a okruh místní společenství a spolupráce.
Skutečně zdravé mateřské školy nabízí dětem kvalitní pokrmy a podporují a rozvíjí zdravé stravovací návyky. Vědecké důkazy potvrzují, že stravovací návyky se tvoří již v dětském věku a správná výživa hraje klíčovou roli ve zdravém růstu dítěte a jeho vývoji. Skutečně zdravé školy také umožňují dětem pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu na zahradě a učit se základům vaření. Rodičům tyto školy pomáhají vzdělávat se v oblasti zdravé výživy dětí. Zdravé stravování dětí se promítá do zlepšení jejich zdraví a tím i zlepšení výsledků ve škole a v chování. Důležité je i rozvíjení praktických dovedností, jako je vaření, pěstování a výběr vhodných potravin.
Co Skutečně zdravé školky dělají? Nakupují do školní jídelny čerstvé sezonní suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků, organizují výlety na místní farmy, začleňují téma stravování a jídla do vzdělávacího programu, pořádají ve školce farmářské trhy a komunitní aktivity, nabízejí kurzy vaření pro žáky i rodiče, pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu, zajistí, že oběd je ve třídě radostnou společenskou událostí v příjemné a klidné atmosféře, dětem poskytují plnou důvěru v účasti na celém procesu. Snaží se, aby děti získaly dovednosti lídrů a naučily se poukázat na věci, které by se měly změnit.
A co Vaše dítě, milí rodiče?
Obědvá stále ještě ochucovadla a jídla z polotovarů, prášků a kostek?
Nebo raději chcete, aby škola, do které chodí Vaše děti, nabízela chutné a přitom zdravé pokrmy? Chcete, aby Vaše dítě mělo představu o tom, odkud jídlo pochází, jak se pěstuje nebo vyrábí? Chcete, aby se děti učily o jídle a zdravé výživě, vařily a pěstovaly na zahradě ovoce a zeleninu? Přesně toto nabízí naše škola.
Žádná změna ale nenastane sama od sebe.
Aby škola dokázala prosadit lepší stravování, potřebuje podporu vás, rodičů, a to zejména aktivním přístupem, zajímáním se o to, co dítě ve škole jí, zda vůbec jí, informováním se o možných zlepšeních a diskutováním s vedením školky. A samozřejmě musíme dát dětem základ zdravých stravovacích návyků doma. Tady vše začíná. Musíme dát dětem důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny. Sáčkem „bonbónů“ nebo úžasně přesolených „brambůrek“ to opravdu nedokážeme. Zamysleme se alespoň občas nad tím, co nám „roste“ na našich zahrádkách. Petržel či bylinky do polévky? Vždyť ta „z pytlíku“ je hotová za 5 minut a umělá ochucovadla krásně navnadí naše chuťové buňky. A přemýšlíme nad tím, že naše děti to všechno vidí? Ano, naše malé děti nejsou hloupé, a mnohé už neznají zahradu se zeleninou a ovocem ani u svých babiček a dědů, natož potom doma chované prase, králíky či slepice a vajíčka od nich! Na dříve domácí zvířata se naše děti musí jezdit dívat na farmy (dnes je toto slovo módní), ale díky alespoň za ně, nebo do zoo či zvířecích koutků ve městech. V hyper a supermarketech si vybíráme jen tu „nejkrásnější“ zeleninu“ nádherně namytou bez kousku hlíny a to „nejkrásnější“ nablýskané ovoce, jedno jako druhé. Pokroucenou mrkev a zdravé jablko s červíkem tam opravdu nenajdeme.
Jak odpovídáme na otázky našich dětí: „Kde se ta zelenina a ovoce bere?“ No, víš synku/dceruško, někdo je vypěstoval někde na poli nebo ve skleníku v Polsku, Číně nebo jinde, sklidili je ještě nezralé, několikrát je postříkali, aby vydrželo dlouhou přepravu a skladování, nebylo plesnivé a shnilé, a všechny ty jedy potom sníme. Potom se divíme, proč nás třeba bolí to či ono. Možná právě z těchto „zdravých“ jedů. Když se někde objeví něco „bio“ – dnes vysoce módní zboží za přemrštěné ceny, zvedáme obočí ve smyslu, že to stejně není pravda, že to je stejně podvod. Tak to zkusme doma, s dětmi, a budeme vědět, že máme svoje bio, kterému můžeme věřit!
Myslíme si, že každé dítě má dostat šanci na lepší a zdravější život, šanci naučit se přemýšlet o tom, co jím a proč, ale zároveň musí mít i zodpovědnost za své zdraví. My jsme do toho šli a chceme, aby tuto šanci děti, které navštěvují naší mateřskou školu, dostaly.
Důkazem naší roční práce s obměnou jídelníčku, používaných potravin a proměně pohledu dětí i jejich rodičů na stravování je to, že jsme se v sobotu 10. 11. 2018 stali držitelem bronzového Certifikátu Skutečně zdravé školy. Převzal jej v Praze na konferenci Skutečně zdravé školy realizační tým, ve složení vedoucí školní jídelny, hlavní kuchařka a pedagog.
Skutečně zdravá škola s bronzovým oceněním nabízí dětem sezónní pokrmy vyrobené minimálně ze 75% z čerstvých surovin. Zapojuje rodiče a děti do zlepšování školního stravování a prožitku v jídelně prostřednictvím Akční skupiny pro zdravé stravování. Poskytuje dětem možnost vzdělávacích aktivit v oblasti přípravy pokrmů. Využívá zelinářské zahrady a bylinkové zahrádky ve vlastní kuchyni, organizuje pro děti návštěvu farem v okolí. Respektuje potřeby strávníků se specifickou dietou tím, že jim umožní ohřátí z domu doneseného dietního pokrmu v jídelně. Při úklidu používáme ekologicky šetrné čistící prostředky, a spousty dalších kritériií, které najdete na stránkách http://www.skutecnezdravaskola.cz.
Tam také můžete sledovat aktivity naší mateřské školy.