Šlapu si, ani nevím jak

Realizace projektu:                                                        2024

Místo realizace:                                                                zahrada mateřské školy

Charakteristika a velikost cílové skupiny:          55 dětí ve věku od 2 do 7 let, rodiče těchto dětí

Výše dotace:                                                                   40 000,-

Cíl projektu: cílem tohoto projektu tedy bude vybudovat dopravní hřiště v prostorách zahrady Mateřské školy Špálova, obohatit stávající dopravní výchovu dětí o možnost ověřit si získané poznatky v praxi a tím upevňovat znalosti a povědomí o dopravě a pravidlech na silnicích. Seznámit rodiče s metodikou výuky dopravní výchovy v mateřské škole, umožnit jim tuto metodiku přenést do rodinného života.

Popis projektu: Pohybovat se v silničním provozu bez znalostí pravidel není možně. Děti se již v mateřské škole seznamují a prohlubují znalosti a dovednosti v oblasti dopravní výchovy. Tato teoretická příprava je prováděna při řízených vzdělávacích činnostech. Získané znalosti je pak vhodné upevnit při praktických cvičeních. Je možné například nacvičovat chování chodců na chodnících a vozovkách. Toto však není příliš bezpečné při běžném provozu a rovněž není možné si vyzkoušet situaci, kterou z hlediska metodiky, posloupnosti a návaznosti potřebujeme. Aby byla dopravní výchova intenzivnější, bezpečnější, chceme dětem vybudovat dopravní hřiště na zahradě školy a teorii podpořit prožitkovým učením. Zahrada školy je prostorově dostatečně velká a vybavená asfaltovými chorníky, které jsou pro simulaci silnice a křižovatek ideálníVýcvik na dopravním hřišti má celou řadu výhod. Většinou je výuka brána jako hra, která dětem smysluplně vyplňuje pobyt na zahradě MŠ. Největší výhodou je, že pravidla silničního provozu lze procvičovat bez nebezpečí skutečného provozu na silnicích a je možné ji zařadit kdykoli během harmonogramu dne, týdne, roku.
Pedagog má možnost individuálně přistupovat k dětem a může opravovat veškeré chyby, kterých se děti dopustí. Děti tak získají potřebnou jistotu pro samotný pohyb ve skutečném provozu a přizpůsobí své chování. V rámci připravovaných aktivit plánujeme rodičům nabízet dílnu s dopravní tematikou, obohacenou simulací dopravy na zbudovaném dopravním hřišti.